strona główna | mapa serwisu | kontakt
125 – lat Powiatu Ostrowskiego
23 kwietnia 2012 roku

125 – lat Powiatu Ostrowskiego

Karolina Lepka z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim i Arkadiusz Cierniak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach zostali laureatami Powiatowego Konkursu Historycznego – 125 lat Powiatu Ostrowskiego. Honorowy Patronat nad konkursem objął Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

Finał konkursu odbył się 18 kwietnia 2012 roku w ostrowskim Ratuszu. Na uroczystym rozstrzygnięciu obecni byli: Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak i Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Ostrowskiego Aleksandra Kierstein. Konkurs inaugurował obchody jubileuszu 125 – lecia Powiatu.

* obraz_087.jpg

* obraz_134.jpg

Jest mi niezmiernie miło, że mogłem zaprosić młodych ludzi, dla których historia jest tak bardzo ważna. Co niektórzy dzisiaj mówią, że może zbyt wiele historyków zarządza państwem, gminami i samorządami. Ale to może i dobrze, bo dzięki temu jest wrażliwość na przeszłość i nie „uciekają” tak ważne wydarzenia jak chociażby 125 – lecie Powiatu Ostrowskiego. Drodzy uczniowie, z całego serca dziękuję wam za udział w tym konkursie. Jestem rad, że wiedza historyczna dotycząca naszego powiatu została przez was zgłębiona – mówił starosta Paweł Rajski.

* <p>Na zdjęciu Wojciech Lipski</p>

Gościem specjalnym uroczystości był Wojciech Lipski wnuk Pierwszego Starosty Ostrowskiego i ostatniego właściciela pałacu w Lewkowie.

Mój dziadek był organizatorem pierwszego powiatu jeszcze pod zaborem pruskim i przed początkiem Powstania Wielkopolskiego. Wówczas serce powiatu biło w innych warunkach. Najważniejszym zadaniem było dla niego utworzenie Urzędu. Kiedy obejmował funkcję nikt z urzędników nie mówił po polsku. Kiedy odchodził z funkcji, a ze względu zdrowotnych nie pełnił jej długo, jedynie dwie osoby nie mówiły w urzędzie po polsku –powiedział Wojciech Lipski.

W konkursie wystartowały prawie wszystkie szkoły podnagimnazjalne z Powiatu Ostrowskiego - nieobecna była tylko szkoła z Odolanowa. 19 uczestników Finału Powiatowego, który odbył się 13 kwietnia w II LO w Ostrowie Wielkopolskim rozwiązywało zakodowane testy autorstwa członka komisji Jarosława Biernaczyka. W komisji zasiedli także Witold Banach i Józef Pietrzak.

- Poziom uczestników konkursu oceniam wysoko. Zwycięzcy uzyskali po 26 punktów na 30 możliwych do uzyskania, a najsłabszy wynik to 13 punktów, który uzyskało tylko dwoje uczestników.  Dziękuję uczestniczkom finału powiatowego za wysiłek włożony w przygotowanie się do naszego konkursu historycznego. Dziękuję nauczycielkom za wsparcie merytoryczne – wyjaśnia Jerzy Wójcicki, koordynator konkursu.

* <p>(od lewej) Strosta Ostrowski Paweł Rajski, Karolina Lepka, Marta Kierzkowska, Wojciech Skrobański i Arkadiusz Cierniak.</p>

I miejsce zajęli: Karolina Lepka z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim (opiekun: Piotr Grabarz) i Arkadiusz Cierniak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach (opiekun: Rafał Byzia). Na miejscu II uplasował się Wojciech Skrobański z II Liceum Ogólnokształcącego im. W. Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim (opiekun: Donata Konieczna). III miejsce zajęła Marta Kierzkowska z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim (opiekun: Bartosz Szymański).

* obraz_167.jpg

* obraz_191.jpg

Wszystkim uczestnikom konkursu dyplomy za udział w konkursie wręczyła Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Ostrowskiego, a dyplomy nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do konkursu wręczył Wicestarosta Ostrowski.

* obraz_234.jpg

* obraz_241.jpg

* obraz_106.jpg

Uroczystość uświetnił występ wokalistek: Sandry Brucheiser, Juli Jaszczyk i Marty Strzelińskiej ze Studia Wokalnego Art- Musica Ewy Borowicz działającym przy Młodzieżowym Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim.

Organizatorem konkursu było II Liceum Ogólnokształcące im. W. Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim i Starostwo Ostrowskie w Ostrowie Wielkopolskim.

Odwiedzin: 1085