strona główna | mapa serwisu | kontakt
Nagrody rozdane w Lewkowie
19 czerwca 2012 roku

Nagrody rozdane w Lewkowie

Uroczystą Sesją Rady Powiatu Ostrowskiego, podczas której wręczono statuetki „Wojciechy 2012’’, uczczono rocznicę 125-lecia powstania Pierwszego Powiatu Ostrowskiego. Całość obchodów odbyła się w Pałacu w Lewkowie miejscu naznaczonym historią powiatu i zarazem w siedzibie rodowej Wojciecha Lipskiego patrona nagrody i pierwszego polskiego Starosty Ostrowskiego.

Na uroczystą sesję Rady Powiatu zaproszono wszystkich, którzy zaangażowani byli w tworzenie struktur odrodzonego samorządu powiatowego. Spotkali się, więc byli starostowie, ich zastępcy, przewodniczący rady oraz radni powiatowi od pierwszej do czwartej kadencji.

* dsc_0127_001

Kontekst historyczny spotkania przypomniał Andrzej Leraczyk Przewodniczący Rady Powiatu.

- W dniu 6 czerwca 1887 roku w Królestwie Pruskim została wydana ustawa dotycząca podziałów powiatów w Prowincji Poznańskiej oraz w Prusach Zachodnich. Chociaż ustawodawcy przyświecały różne intencje dokument ten dla regionu ostrowskiego miał doniosłe znaczenie. Na mocy tej ustawy przed 125-laty utworzono, bowiem po raz pierwszy w historii powiat ostrowski. Współcześni historycy są zgodni, że był on tworem niedoskonałym pod względem terytorialnym. Istotnie było jednak to, że dzięki decyzjom z 1887 roku upodmiotowione zostały aspiracje mieszkańców, a Powiat Ostrowski, mimo późniejszych zmian, korekt i reform, na trwale wpisał się w mapy administracyjne. Kiedy w 1999 roku na mapę Polski powróciły powiaty nie było żadnej wątpliwości, że wśród nich funkcjonować będzie powiat ostrowski, drugi co do wielkości powiat w Wielkopolsce, silny podmiot gospodarczy i ważny szczebel administracji – powiedział A. Leraczyk.

* dsc_0061_001

Na sesji obecny był prawnuk Wojciecha Lipskiego… Wojciech Lipski, któremu także wręczono jubileuszową pamiątkę. Na jego ręce przekazano także podziękowania dla Stanisława Lipskiego obchodzącego kilka dni wcześniej 100. urodziny nestora rodu, Rocznicę urodzin prawdopodobnie najstarszego absolwenta Gimnazjum Męskiego w Ostrowie (matura rocznik 1930).

* dsc_0070_001

* dsc_0073

* dsc_0181_001

W trakcie sesji przypomniano postaci pierwszych starostów ich zastępców i przewodniczących Rad.

- O każdej z tych postaci można by powiedzieć wiele, bo są to osoby znane. Kto nie zna w Ostrowie Wielkopolskim Andrzeja Dery Starosty Ostrowskiego pierwszej kadencji. Przewodniczącego Zarządu, któremu przyszło się zmierzyć z wieloma problemami administracyjnymi, tworzeniem regulaminów, statutów, reorganizacją szkół i wieloma innymi sprawami. Druga i trzecia kadencja pod przewodnictwem Włodzimierza Jędrzejaka to okres wchodzenia Polski do Unii Europejskiej. Wtedy stworzone zostały możliwości pozyskiwania środków finansowych, z których nasz powiat potrafił korzystać. Był to okres budowy, który zakończył się wieloma konkretnymi sukcesami inwestycyjnymi – mówił Starosta Ostrowski Paweł Rajski.      

* dsc_0006

Starostowie, Zastępcy i przewodniczący Rad otrzymali pamiątkowe dyplomy. Podczas sesji po raz pierwszy wręczono ustanowione specjalnie w roku jubileuszu „Wojciechy 2012’’ Nagrody Starosty Ostrowskiego.

- To nagroda dla tych, którzy swoją działalnością wpisali się głęboko w krajobraz naszego powiatu. Są to osoby niezwykłe, mające określony dorobek, a ich sukcesy przyczyniły się nie tylko do rozwoju, ale również do promocji Powiatu Ostrowskiego w kraju i poza jego granicami. Kapituła nagrody miała trudne zadanie. Z jednej strony powód do „radości”, bo w tym powiecie jest wielu wspaniałych ludzi, którzy na tę nagrodę zasługują. Z drugiej strony „smutek”, bo tych nagród można było przyznać tylko pięć, a szósta statuetka przyznana została w kategorii specjalnej – powiedział Paweł Rajski.

* dsc_0111

* dsc_0160_001

Pamiątkowe statuetki Wojciechów otrzymali: W kategorii Edukacja i Nauka prof. Jerzy Pietrzak, historyk i regionalista. W kategorii Społeczeństwo dr. nauk medycznych Krzysztof Kupczyk. W kategorii Kultura i Sport prof. Tadeusz Gaworzewski, malarz, rysownik i pedagog. W kategorii Rolnictwo statuetka powędrowała do Tadeusza Zatylnego, rolnika z miejscowości Zamość. Sklejka Eko z Ostrowa otrzymała „Wojciecha’’ w kategorii gospodarka. Kapituła postanowiła także przyznać Wojciecha w kategorii specjalnej Katarzynie Pawłowskiej pierwszej w historii Powiatu Ostrowskiego mistrzyni świata w dyscyplinie olimpijskiej. (Charakterystyki wszystkich zagrodzonych w oddzielnym pliku).  

- Jako najstarszy z nagrodzonych chciałbym podziękować za przyznane nagrody. Jako historyk muszę powiedzieć, że zabrakło mi jeszcze jednego elementu mianowicie takiego, że Ostrów Wielkopolski był od 1815 roku stolicą powiatu tyle, że odolanowskiego. Istniał Powiat Odolanowski, ale siedziba znajdowała się w Ostrowie. Dziękuję za to ładne i udane artystycznie dzieło, które jest… dość ciężkie, a więc solidne. W swoim życiu dostałem tylko dwie takie nagrody; wcześniej w Inowrocławiu i teraz w Ostrowie. Nie tylko miło jest mi dostać taką nagrodę z racji mojego wieku, ale także dlatego, że wręczyli mi ją moi przyjaciele – mówił prof. Jerzy Pietrzak, laureat „Wojciecha” w kategorii Edukacja i Nauka.  

* dsc_0170            

Uroczystości w Lewkowie zakończyło spotkanie towarzyskie, które rozpoczęto od uroczystego toastu. Wzniósł go Andrzej Dera, pierwszy po reaktywowaniu powiatów Starosta Ostrowski.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Przewodniczącemu Rady Powiatu Ostrowskiego, Staroście Ostrowskiemu i całej Radzie za tą wspaniałą uroczystość i spojrzenie wstecz funkcjonowania administracji na szczeblu powiatowym. Patrząc w przeszłość widzimy początki Powiatu Ostrowskiego i Pierwszego Polskiego Starostę, który budował pomyślność Powiatu budując zręby Rzeczpospolitej. Uczestnicząc w odrodzeniu Powiatu Ostrowskiego w 1998 roku wszyscy mieliśmy okazję  współtworzyć nową historię. Życzę nam, aby na 200. rocznicę Powiatu Ostrowskiego nasi potomkowie powiedzieli, że był to czas rzeczywistego odrodzenia, piękny okres pomyślności jego mieszkańców i wspaniałych perspektyw – mówił Andrzej Dera.    

Autor:

Janusz Grzesiak, Anna Kryjom

Fot. Romana Ogórkiewicz

Odwiedzin: 827