strona główna | mapa serwisu | kontakt
Promocja pierwszej monografii powiatu
2 stycznia 2013 roku

Promocja pierwszej monografii powiatu

Na rynek trafiła właśnie książka autorstwa Macieja Kowalczyka „Geneza i pierwsze półwiecze Powiatu Ostrowskiego (1887-1939). Zarys dziejów ustrojowo – politycznych”. To pierwsza monografia Powiatu Ostrowskiego. Publikacja ukazała się w ramach obchodów z okazji 125 – lecia Powiatu Ostrowskiego.

Promocja książki odbyła się w sobotnie popołudnie, 8 grudnia 2012 roku w Pałacu Bagatela koło Czekanowa.

* dsc_0005

* dsc_0017

Oprócz zapraszających na promocję publikacji Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego i Dyrektora Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim Włodzimierza Grabowskiego byli także: Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak, Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Marlena Maląg, Członek Zarządu Powiatu Ostrowskiego Andrzej Knopiński, Radni Powiatu Ostrowskiego: Maria Tomaszewska, Aneta Franc i Józef Wajs, Sekretarz Powiatu Ostrowskiego Mirosław Rychlik, a także zaproszeni goście.

* dsc_0054

Starosta Ostrowski witając zaproszonych gości powiedział:

- Jestem dumny, że w tej kadencji została wydana książka, która jest jednym z elementów obchodów 125 – lecia Powiatu Ostrowskiego. W ramach tych uroczystości wręczono już nagrody Starosty Ostrowskiego im. Wojciecha Lipskiego, które z pewnością przejdą do historii. Kolejnym akcentem były Stypendia ks. Jana Kompałły. A teraz doczekaliśmy się także książki. Bardzo się cieszę, że wśród nas jest autor, który zapewne nam o niej opowie. Publikacja ta jest bardzo ciekawa w wymowie historycznej. Znajdują się w niej ciekawostki, bardzo istotne dla dziejów powiatu. Myślę, że nie potrzebuję zapraszać do tej lektury. Wiem, że wśród nas są ludzie, którym historia jest bardzo bliska – mówił Paweł Rajski.

* dsc_0142

Jak mówi sam autor książki, inspiracją do napisania tej publikacji był przypadający w tym roku Jubileusz 125 – lecia powstania Powiatu Ostrowskiego. Celem wydania tej książki jest popularyzacja dziejów regionalnych. Książka składa się z czterech rozdziałów i obejmuje pierwsze 50 lat istnienia Powiatu Ostrowskiego czyli od jego utworzenia w 1887 roku, aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku.

- Do napisania tej ksiązki zachęcił mnie wicestarosta Tomasz Ławniczak. Publikacja ta obejmuje genezę i najstarszą dekadę, czyli pierwsze półwiecze istnienia Powiatu Ostrowskiego. Do tej pory tak bardzo marginalnie traktowanego w monografiach historycznych od czasu naszego regionu. Poza tym opisałem także poprzedników Powiatu Ostrowskiego czyli starostwo niegrodowe odolanowskie przed rozbiorami oraz duży Powiat Odolanowski z którego został wydzielony Powiat Ostrowski. Są też sylwetki starostów i dzieje ustrojowe, gdyż książka ta koncentruje się przede wszystkim na kwestiach ustrojowo – politycznych – powiedział historyk Maciej Kowalczyk.

* dsc_0192

Pierwszą osobą, która przeczytała publikację jeszcze przed wydrukiem był Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak.

- Historia regionu ostrowskiego ukazała się do tej pory tylko w jednej pozycji „Ostrów Wielkopolski dzieje miasta i regionu” wydanej w 1990 roku pod redakcją prof. Stanisława Nawrockiego. Mamy też monografię Ostrowa i poszczególnych miejscowości, ale całości regionu nikt do chwili obecnej nie zdecydował się ująć. Ostrowscy historycy przyznają, że dotychczasowe teksty te są nierówne i zawierają niejednokrotnie błędy, które są powielane. Dlatego też zapraszam do przeczytania publikacji Macieja Kowalczyka. Autor wykorzystuje tutaj pełną literaturę przedmiotu i powołuje się na to, co do tej pory opracowywano w kontekście istnienia powiatu, ale także posługuje się badaniami archiwalnymi. Jest cały szereg nowatorskich niepublikowanych w prasie naukowej rzeczy, chociażby odkrycie starosty. Jak się okazuje jednego z sześciu, a nie jak myśleliśmy, że było pięciu.

* dsc_0179

Wydawcą książki „Geneza i pierwsze półwiecze Powiatu Ostrowskiego (1887-1939). Zarys dziejów ustrojowo – politycznych” jest ostrowska Biblioteka Publiczna.

- Ta książka wpisuje się w działalność Biblioteki Publicznej. Pierwszą rzeczą którą wydaliśmy była publikacja z okazji 20 – lecia odnowienia samorządu Ostrowa Wielkopolskiego „Zarys dziejów samorządu miasta Ostrowa Wielkopolskiego” wydana trzy lata temu. Drugą była „Geneza”. Mam nadzieję, że na tych książkach się nie skończy i biblioteka nadal będzie wspierała kolejne cenne inicjatywy. Czytelnicy mówią, że poprzez czytanie tych książek są one cały czas popularne, a czytelnik domaga się ciągle wznowień – wyjaśnia dyrektor Włodzimierz Grabowski.

Autor: Anna Kryjom

Odwiedzin: 794