strona główna | mapa serwisu | kontakt
Historia na sztalugach
29 stycznia 2013 roku

Historia na sztalugach

„Z historią przy stole’’ to tytuł najnowszej wystawy malarstwa w Powiatowej Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie. Zgromadzono na niej 57 obrazów autorstwa prof. Tadeusza Gaworzewskiego, który w tej formie udziela wszystkim wyjątkowej lekcji historii malarstwa i nie tylko. Wystawa jest także swoistą klamrą zamykającą cykl imprez zorganizowanych w ramach 125-lecia Powiatu Ostrowskiego.

Wernisaż wystawy odbył się 19 stycznia 2013 w Powiatowej Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie.

- Prof. Tadeusz Gaworzewski, nazywany naszym Tadeuszem, to niesamowicie pracowita osoba. Artysta malarz uczestnik życia w wielu jego przejawach i płaszczyznach. Autor niezliczonych portretów i pejzaży w przestrzeniach publicznych, jak urzędy, aule, czy sale, ale także autor dzieł, które znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych. To także aktywny pedagog, który poprzez spotkania z młodymi artystami, m.in. w swojej autorskiej galerii, pielęgnuje umiłowanie sztuki – mówił Cezary Janiszewski, dyrektor PGSW.

* wystawa_012

* wystawa_005

Na wystawie zgromadzono plon pracy artysty z ostatnich czterech lat. Motywem przewodnim prezentowanych portretów jest stół i chociaż zgromadzone portrety prezentowały się imponująco zajmując niemal całą powierzchnię wystawienniczą galerii, to autor podkreślał wielokrotnie, że jest to zaledwie wycinek. Tę wyjątkową kolekcję otwierają obrazy Dürera i Leonarda Da Vinci.

- Kompozycja została tak pomyślana, aby stół we wszystkich obrazach tworzył całość. Najpierw malowałem postać historyczną, a później martwą naturę przyporządkowaną stylistyce danej epoki. Obrazy usytuowane są według datowania, a nie stylistyki – powiedział T. Gaworzewski. – Dla mnie to bardzo ważne wydarzenie, bo wystawa jest zaczynem przygotowywanego przeze mnie programu edukacji portretowej, który będzie skierowany do młodzieży. Ja bardzo często podkreślam, że jestem nauczycielem i artystą.

* wystawa_g_2

* wystawa_020

Jak wielokrotnie podkreślano osoba T. Gaworzewskiego to synonim współpracy. Urodził się w Odolanowie i tam do dziś ma pracownię, ale mieszka obecnie i przez wiele lat zawodowo związany był z Ostrowem, m.in. jako plastyk miejski. Z kolei pracę naukową realizuje na Uniwersytecie Poznańskim Wydziale Artystyczno-Pedagogicznym w Kaliszu. Towarzyszące wystawie wyjątkowe wydawnictwo to także efekt współpracy samorządów: miasta Kalisza i Powiatu Ostrowskiego, które sfinansowały album.

– Panie profesorze, drogi Tadeuszu, spójrz jak wielu znamiennych gości zechciało zasiąść przy twoim stole. Jak zawsze przy stole pojawiają się refleksje. Dla mnie jest nią to, że wystawa jest mocnym akcentem kończącym obchody 125-lecia powstania Powiatu Ostrowskiego. W całym roku było wiele akcentów, m.in. ustanowienie nagrody Pierwszego Polskiego Starosty Ostrowskiego WOJCIECHY 2012, a wśród pierwszych laureatów tej prestiżowej nagrody znalazł się właśnie prof. Gaworzewski. Tą wystawą zamykamy nasz jubileusz. W tym momencie brawa należą się także Andrzejowi Leraczykowi, w którego głowie zrodził się pomysł tej wystawy – powiedział Paweł Rajski, Starosta Ostrowski.

     Autor: Janusz Grzesiak

Odwiedzin: 668